Att vårda sin själs boning
Skribent: AnnChristine Martinsson
Idag så omges vi människor av enorma mängder information, budskap och intryck. Både privat och på arbetet. Det är en konstant ström av detta dygnet runt om du inte väljer att stänga av telefon, dator, tv eller radio.
Våra hjärnor är inte annorlunda idag än när vi klev upp ur världshaven och började gå på land. Vi är inte byggda för att processa så mycket intryck hela tiden. Men vi förväntas hantera detta utan någon som helst hänsyn till hur vi mår av det.
I den digitala miljön är budskapen ofta att vi ska fixa så mycket. Vi ska fixa våra hem, våra kläder och stil, våra kroppar skall trimmas, vi behöver ditt och datt och vi ska åstadkomma så mycket. För att inte tala om all skrämselpropaganda som sprids. Vi förväntas vara ständigt uppdaterade och stressen stiger. Intrycken blir så intensiva och påträngande att det blir svårt att göra tvärtemot även om du längtar efter stillhet och lugn. Osäkerheten är obekväm att känna och den inre gnagande oron att missa något gör sig ständigt påmind.
När du ständigt lever i den digitala världen, och kanske inte sovrar så noga vad du konsumerar (vilket ofta är svårt) så tappar du snabbt bort dig själv. Vem du är och dina värderingar, vilka behov du har, ditt behov av vila och vad du behöver mata din själ med blir sekundärt. Och det går fort att tappa fotfästet. Att få känna lugn i själen och kroppen blir en lyx. Något du glömmer att det faktiskt är möjligt.

Varje gång jag fastar så upplever jag den fantastiska känslan av frid i kroppen. Det blir tyst på tjattret i huvudet och jag får ett lugn i själen. Känslan lägger sig som varm bomull i hjärtat. Jag känner mig enormt stark och glad över mig själv som ger min kropp och själ ett break och en omstart. Jag fyller på med fastedryck, det kroppen behöver under fastetimmarna och som stöttar cellernas förnyelser. Under fastetimmarna prioriterar jag hjärnvila. Jag respekterar min kropp och vad den önskar och behöver. Jag vårdar min själs boning. Den kraft och styrka, den resiliens jag bygger under fastan, stärker min självkänsla och respekt mot mig, mitt jag. Den är ovärderlig för mig som människa och kanske framförallt som kvinna.
I tystnaden och lugnet återfår jag kontakten med mig själv – jag hör min egen röst igen och med det kommer viljan att vara rädd om sig. Bruset från omvärlden, sorlet, kraven och pockandet på uppmärksamhet är med ens inte lockande. Det går lätt att stå emot. Med ens ser jag klarare på omvärlden och det som försiggår. Medvetenheten kommer tillbaka om vad som på riktigt är viktigt. Allt börjar med mig. Tar jag inte hand om mig, orkar jag inte ta hand om andra eller annat här i världen. Att styra bort uppmärksamheten från omvärldens “pladder” och att ge kroppen extra omsorg är numera viktigare än någonsin.

Vi som är medvetna och ser igenom hur omvärlden egentligen är behöver bli ännu starkare i att stå i oss själva och vår kraft. Trygga – orubbliga. Många krafter, önskar att vi inte bara skall vara beroende av den digitala världen utan även av maten i butiken och allt vad märkligt den ofta innehåller. Den är ju inte särskilt hälsosam, när man tittar efter. Så jag vill skicka med dig, prioritera din kontakt med dig själv och lyssna och lita till din inre röst. Ge dig själv, din kropp och själ en detox från omvärldens brus och gärna också en utrensande fasta. Den är förunderlig i sin förmåga att hela.
Så ta hand om dig ❤️
Med kärlek till dig,
AnnChristine
Hej!